4/9: Výběr povrchové úpravy pro kovové podnože
Nyní mám vyrobené kovové podnože a přede mnou stojí další úkol – jak a čím povrch podnoží ošetřím. Vyzkoušel jsem spoustu možností, ať už se jednalo o natírání podnoží barvou až po práškovací barvy – komaxit, které se aplikovaly v lakovně.
Natírání podnoží jsem zavrhl prakticky rovnou, jelikož za pomocí štětce je téměř nemožné dosáhnout bezchybného povrchu. Alternativou jsou barvy, které se nanášejí stříkáním, ale pro tuto aplikaci nemám vhodné prostory.
Z tohoto důvodu jsem se vydal cestou profesionální lakovny. Měl jsem vzorník barev RAL, prvně jsem si myslel, že zachovám koncept a podnože budou mít šedivou barvu, jenže podle mého názoru složený nábytek nevypadal úplně nejlépe, proto jsem se uchýlil k černé, matné barvě. Zvolil jsem tedy práškovací barvy, navštívil několik lakoven, kde mi na zkoušku podnože nastříkali komaxitem a já poté zkoumal jejich kvalitu, aby výrobek na konci byl na 100 %.
Aplikace práškové barvy má několik kroků. Nejdříve je nutné za pomoci speciálního roztoku a vysokého tlaku odstranit z povrchu mastnotu a nečistoty. Následuje zahřátí svařenců v peci z důvodu, aby povrch okamžitě nekorodoval. Po vychladnutí povrchu dochází za pomoci stlačeného vzduchu k aplikaci práškové barvy. Do předem vyhřáté pece se umístí kovové podnože a za působení vysoké teploty dojde ke spečení a zapečení barvy k povrchu.
Díky tomuto postupu lze dosáhnout perfektního povrchu, který vyniká svou mechanickou odolností a vzhledem. Samotná ekologičnost této povrchové úpravy je pomyslnou třešničkou na dortu.
![Kovová podnož ke stolu](https://04cb1daac4.clvaw-cdnwnd.com/3e7a6f3a431092bd50111a4eea7638e0/200000098-6ef526ef54/kovov%C3%A1%20podno%C5%BE%20st%C5%AFl.jpeg?ph=04cb1daac4)
Chcete se ještě na něco doptat nebo postrádáte nějakou informaci? Rád vám případné dotazy zodpovím v kontaktech níže.